News

Materská škôlka Negrellistraße: Holistický koncept priestoru pre deti

Werknutzungsbewilligung lt. Vereinbarung, 2021

Mesto Wels zadalo výstavbu materskej škôlky na ulici Negrellistrasse o rozlohe 1.500 m². Architekti spoločnosti DELTA dokázali počas procesu formovania konceptu presvedčiť veľmi funkčným a identitu formujúcim dizajnom.  Unikátny dizajn pre deti a zamestnancov, rovnako ako dlhodobo udržateľný spôsob projektovania, sú typickými charakterovými rysmi tohoto projektu.

Dizajn v službách zdravého rozvoja
Nová 8-skupinová materská škôlka je rozdelená na dve jasle a šesť materských skupín s priľahlými miestnosťami. Súčasťou projektu sú aj miestnosti pre pohybové aktivity, jedálne a priestory pre personál. Farby loga mesta Wels sa nachádzajú na stenách a na vetracej fasáde (dúhový efekt). Podlahové krytiny sú udržiavané v pokojnom béžovom tóne, ktorý ladí s tónmi dreva, a ešte lepšie vyzdvihuje jasné fŕkance farieb. Lodžie možno využívať za každého počasia a a je možné ich rôzne zariadiť.

Každá skupina materskej škôlky má priamy východ von alebo na lodžiu. Zaistiť jednoduchý prístup von bola základnou požiadavkou všetkých zúčastnených pracujúcich na koncepte projektu. Okná je možné bezpečne otvoriť a dvere sú tiež farebne odlíšené. Lodžie na hornom poschodí môžu byť použité so sieťami do výšky miestnosti ako bezpečná ochrana proti pádu.

Umiestnenie vstupu do budovy je orientované na ulicu, na severozápadnej strane pozemku a na západnej strane je parkovisko a vjazd s obmedzenou dopravou.

Ihrisko pre deti je na juhovýchode, na severe je futbalové ihrisko. Naopak na juh od pozemku je potok, ktorý bolo potrebné chrániť. Hlavné miestnosti sú orientované na juhovýchod smerom k ihrisku a vedľajšie izby sú orientované na sever alebo do ulice.

Nielen farebná, ale aj zelená
Ústredným aspektom projektu bolo myslieť na životné cykly a umožniť neskoršie rozšírenie materskej škôlky (z 8-skupinovej na 10-skupinovú). Cenovo výhodná budova s ​​nízkou technológiou zahŕňa radu architektonických prvkov, ako sú farebné vertikálne fasádne prvky, farebné schodiskové zábradlia zvnútra i zvonku a farebné ventilačné prvky. Inovatívny technický koncept s aktívnym nočným chladením generuje podtlak pomocou riadených okenných prvkov a ventilátoru na streche, čím sa budova vetrá. Na 1.NP je tiež zelená strecha. Hracie plochy na záhrade by mali byť nielen tienisté a zelené, ale tiež robustné a odolné, preto tu vznikol štrkový trávnik.

Sabrina Schubert, architektka spoločnosti DELTA, popisuje návrh: „Naplánovanie škôlky pre najmladších z našej populácie je pre mňa ako architekta zvláštnou výzvou. Návšteva škôlky alebo jaslí znamená pre malé deti začiatok novej vzrušujúcej životnej etapy. Budova je navrhnutá tak, aby ste sa v novej situácii rýchlo cítili bezpečne a pohodlne. Pre úspešné dokončenie bola rozhodujúca dobrá spolupráca s vedením projektu generálneho dodávateľa a mestom Wels“.

Kindergarten Wels
Kindergarten Wels
Kindergarten Wels
Kindergarten Wels

najnovšie príspevky

12. októbra 2022

BIM vo fáze správy budovy: 4. diel nášho podcastu BIM AKO FENOMÉN

BIM a jeho väzby na Facility Management. V čom sú integrované dáta z BIM modelu investorovi prínosom? Je to téma, ktorá je skutočne zatiaľ na počiatku objavovania prínosov a možností? Aký je vzťah medzi softvérmi Facility Managementu a BIM? Kedy je potrebné v BIM projektovaní myslieť na požiadavky Facility Managementu?...

Mehr

17. augusta 2022

Bytové domy Hagibor Alfa a Beta skolaudované, sprevádzala ich DELTA

Projekt bytových domů Hagibor vyrostl v oblasti žádaných rezidenčních čtvrtí Vinohrady a Strašnice, na konci Vinohradské třídy v blízkosti stanice metra Želivského a tramvají. V přímém sousedství se nachází rozsáhlý sportovní areál. Veškerá občanská vybavenost je v blízkém okolí, další nabídka služeb, obchodů, kaváren a restaurací je plánovanou přímou součástí projektu. ...

Mehr
Werknutzungsbewilligung lt. Vereinbarung, 2021

22. júla 2022

Materská škôlka Negrellistraße: Holistický koncept priestoru pre deti

Mesto Wels zadalo výstavbu materskej škôlky na ulici Negrellistrasse o rozlohe 1.500 m². Architekti spoločnosti DELTA dokázali počas procesu formovania konceptu presvedčiť veľmi funkčným a identitu formujúcim dizajnom. Unikátny dizajn pre deti a zamestnancov, rovnako ako dlhodobo udržateľný spôsob projektovania, sú typickými charakterovými rysmi tohoto projektu....

Mehr