News

Materská škôlka Negrellistraße: Holistický koncept priestoru pre deti

Werknutzungsbewilligung lt. Vereinbarung, 2021

Mesto Wels zadalo výstavbu materskej škôlky na ulici Negrellistrasse o rozlohe 1.500 m². Architekti spoločnosti DELTA dokázali počas procesu formovania konceptu presvedčiť veľmi funkčným a identitu formujúcim dizajnom.  Unikátny dizajn pre deti a zamestnancov, rovnako ako dlhodobo udržateľný spôsob projektovania, sú typickými charakterovými rysmi tohoto projektu.

Dizajn v službách zdravého rozvoja
Nová 8-skupinová materská škôlka je rozdelená na dve jasle a šesť materských skupín s priľahlými miestnosťami. Súčasťou projektu sú aj miestnosti pre pohybové aktivity, jedálne a priestory pre personál. Farby loga mesta Wels sa nachádzajú na stenách a na vetracej fasáde (dúhový efekt). Podlahové krytiny sú udržiavané v pokojnom béžovom tóne, ktorý ladí s tónmi dreva, a ešte lepšie vyzdvihuje jasné fŕkance farieb. Lodžie možno využívať za každého počasia a a je možné ich rôzne zariadiť.

Každá skupina materskej škôlky má priamy východ von alebo na lodžiu. Zaistiť jednoduchý prístup von bola základnou požiadavkou všetkých zúčastnených pracujúcich na koncepte projektu. Okná je možné bezpečne otvoriť a dvere sú tiež farebne odlíšené. Lodžie na hornom poschodí môžu byť použité so sieťami do výšky miestnosti ako bezpečná ochrana proti pádu.

Umiestnenie vstupu do budovy je orientované na ulicu, na severozápadnej strane pozemku a na západnej strane je parkovisko a vjazd s obmedzenou dopravou.

Ihrisko pre deti je na juhovýchode, na severe je futbalové ihrisko. Naopak na juh od pozemku je potok, ktorý bolo potrebné chrániť. Hlavné miestnosti sú orientované na juhovýchod smerom k ihrisku a vedľajšie izby sú orientované na sever alebo do ulice.

Nielen farebná, ale aj zelená
Ústredným aspektom projektu bolo myslieť na životné cykly a umožniť neskoršie rozšírenie materskej škôlky (z 8-skupinovej na 10-skupinovú). Cenovo výhodná budova s ​​nízkou technológiou zahŕňa radu architektonických prvkov, ako sú farebné vertikálne fasádne prvky, farebné schodiskové zábradlia zvnútra i zvonku a farebné ventilačné prvky. Inovatívny technický koncept s aktívnym nočným chladením generuje podtlak pomocou riadených okenných prvkov a ventilátoru na streche, čím sa budova vetrá. Na 1.NP je tiež zelená strecha. Hracie plochy na záhrade by mali byť nielen tienisté a zelené, ale tiež robustné a odolné, preto tu vznikol štrkový trávnik.

Sabrina Schubert, architektka spoločnosti DELTA, popisuje návrh: „Naplánovanie škôlky pre najmladších z našej populácie je pre mňa ako architekta zvláštnou výzvou. Návšteva škôlky alebo jaslí znamená pre malé deti začiatok novej vzrušujúcej životnej etapy. Budova je navrhnutá tak, aby ste sa v novej situácii rýchlo cítili bezpečne a pohodlne. Pre úspešné dokončenie bola rozhodujúca dobrá spolupráca s vedením projektu generálneho dodávateľa a mestom Wels“.

Kindergarten Wels
Kindergarten Wels
Kindergarten Wels
Kindergarten Wels

najnovšie príspevky

09. marca 2023

Martin Mišún sa stal prokuristom spoločnosti DELTA Group Slovakia

Úlohy prokuristu od Adama Cifru odteraz preberá Martin Mišún. Adamova architektúra bola v posledných rokoch veľmi úspešná a teraz získava ešte väčší dôraz vďaka jeho novej úlohe vedúceho architekta v Českej republike a na Slovensku. Oficiálnymi zástupcami spoločnosti DELTA na Slovensku sú tak odteraz Marián Kupka a Martin Mišún.  ...

Mehr

12. októbra 2022

BIM vo fáze správy budovy: 4. diel nášho podcastu BIM AKO FENOMÉN

BIM a jeho väzby na Facility Management. V čom sú integrované dáta z BIM modelu investorovi prínosom? Je to téma, ktorá je skutočne zatiaľ na počiatku objavovania prínosov a možností? Aký je vzťah medzi softvérmi Facility Managementu a BIM? Kedy je potrebné v BIM projektovaní myslieť na požiadavky Facility Managementu?...

Mehr

17. augusta 2022

Bytové domy Hagibor Alfa a Beta skolaudované, sprevádzala ich DELTA

Projekt bytových domov Hagibor vyrástol v oblasti žiadaných rezidenčných štvrtí Vinohrady a Strašnice, na konci Vinohradskej triedy v blízkosti stanice metra Želivského a električky. V priamom susedstve sa nachádza rozsiahly športový areál. Všetka občianska vybavenosť je v blízkom okolí, ďalšia ponuka služieb, obchodov, kaviarní a reštaurácií je plánovanou priamou súčasťou projektu. Developer, spoločnosť Crestyl, podporil tiež mobilitu budúcich obyvateľov štvrti Hagibor – vítanou samozrejmosťou je napojenie na mestské cyklotrasy....

Mehr