News

Nepostrádateľný BIM model pre Univerzitu prírodných zdrojov a biologických vied vo Viedni

Univerzita prírodných zdrojov a biologických vied vo Viedni (BOKU) sa môže tešiť z novej drevenej budovy s knižnicou a seminárnym centrom. Nová budova rozširuje existujúci areál BOKU a jej čistá podlahová plocha je 3.000 m². Ponúka priestor na seminárne centrum, knižnicu, poslucháreň a konferenčné miestnosti. Otvorená vstupná terasa a vyvýšené priestranstvo sú ideálnym miestom na stretávanie sa študentov a profesorov nielen z novej budovy, ale aj zo starších častí kampusu. Okrem toho, že drevo ako stavebný materiál navodzuje úžasnú atmosféru, veľké množstvo denného svetla prispieva k príjemnejšiemu študijnému a pracovnému prostrediu.

Charakteristickým vizuálnym prvkom novej budovy je drevená konštrukcia so surovou fasádou. Rebrovaný štýl fasády prechádza aj na stropy vo vnútri vstupného podlažia a knižnice, čím dodáva budove jej nezameniteľný charakter. Podporné konštrukcie plnia tiež estetickú a dizajnovú funkciu, zatiaľ čo presklenie v celej výške miestnosti nenútene spája vnútorné priestory s okolitým svetom. Jednotlivé sklenené segmenty je možné otvoriť a v závislosti na aktuálnom ročnom období alebo počasí tak premeniť terasu na otvorené trhovisko alebo miesto na stretávanie sa študentov. Štvorpodlažná drevená budova je postavená z prefabrikovaných lepených drevených prvkov Základy a protipožiarne schodisko, ktoré sú v kontakte s terénom boli zhotovené zo železobetónu.

BOKU_Foto-Florian-Voggeneder
BOKU_Foto-Florian-Voggeneder

Miestnosti určené pre väčší počet osôb sa nachádzajú na prvých dvoch podlažiach. Horné dve podlažia slúžia ako kancelárie ústavu so zasadacími miestnosťami a kuchyňou Na vstupnom podlaží nájdeme dve najväčšie posluchárne, ktoré je v prípade potreby možné spojiť do jednej veľkej miestnosti. Spoločne s vestibulom vytvárajú optimálne zázemie pre veľké univerzitné akcie. Rovnako ako posluchárne sú aj študijné kúty v knižnici orientované na severovýchod smerované na zeleň s výhľadom na stromy.

Pri plánovaní a výstavbe novej budovy boli využité najmodernejšie digitálne technológie. Medzi ne patrí tiež nepostrádateľný BIM model, ktorý našiel uplatnenie pri celkovom plánovaní aj výrobe jednotlivých drevených komponentov. V záujme zaistenia špičkovej kvality boli drevené komponenty počas celej doby od výroby v továrni až po dokončenie stavby priebežne monitorované. Spoločnosť Stora Enso Wood Products vyrobené drevené komponenty opatrila digitálnymi senzormi Wiiste, ktoré počas prepravy a výstavby vysielali aktuálne informácie o teplote a vlhkosti. Tieto údaje sa prenášali do sledovacieho zariadenia, ktorý ich vyhodnocoval a ukladal. Týmto spôsobom bolo možné zdieľať dôležité informácie týkajúce sa prepravy, skladovania a spracovania drevených komponentov, ktoré sú relevantné tiež pre manažment továrne.

BOKU_Foto-Florian-Voggeneder

 

Nová budova BOKU získala ocenenie za svoj záväzok k ochrane klímy – podľa kritérií normy Klimaaktiv Building Standard dosiahla na 965 bodov z 1000 možných. Díky tomu získala prestižní rakouské ocenění za kvalitu klimaaktiv Gold. Pri hodnotení z pohľadu trvalej udržateľnosti sa brala do úvahy nielen skutočnosť, že sa jedná o drevostavbu, ale v neposlednom rade tiež energetická účinnosť budovy.

BOKU Foto-Florian-Voggeneder

 

ZÁKLADNÉ ÚDAJE:

Súťaž: 1. miesto, 2017
Začiatok výstavby: apríl 2019
Dokončenie výstavby: júl 2020
Úžitková plocha: cca 3 000 m²

INVESTOR

Bundesimmobiliengesellschaft m.b.H
Trabrennstrasse 2c, 1020 Vienna

KLIENT

Univerzita prírodných zdrojov a biologických vied vo Viedni (BOKU)
Georg-Mendel-Strasse 33, 1180 Vienna

ARCHITEKTÚRA + GENERÁLNY PROJEKTANT

ARGE DELTA SWAP Architects

najnovšie príspevky

BOKU_Foto-Florian-Voggeneder

29. októbra 2020

Nepostrádateľný BIM model pre Univerzitu prírodných zdrojov a biologických vied vo Viedni

Univerzita prírodných zdrojov a biologických vied vo Viedni (BOKU) sa môže tešiť z novej drevenej budovy s knižnicou a seminárnym centrom. Nová budova rozširuje existujúci areál BOKU a jej čistá podlahová plocha je 3.000 m². Ponúka priestor na seminárne centrum, knižnicu, poslucháreň a konferenčné miestnosti...

Mehr

12. októbra 2020

SPOJILI SVOJE SILY: Fúzia architektonických kancelárií Podsedensek a DELTA ZT GmbH Vienna

Rakúskou architektonickou scénou sa preháňa svieži vánok. Dve miestne architektonické kancelárie – Architekt Podsedensek ZT GmbH a Delta Ziviltechniker GmbH Vienna, ktorá je súčasťou nadnárodnej skupiny spoločností DELTA – sa spojili v jednu spoločnosť: Delta Podsedensek Architekten ZT GmbH....

Mehr

02. októbra 2020

Virtuálne stretnutie odborníkov na konferencii BIM a digitalizácia v stavebníctve 2020 v Bratislave

Šiesty ročník konferencie BIM a digitalizácia v stavebníctve presunuli organizátori z kongresovej sály do online priestoru. Vďaka novému online formátu bola inovatívnejšia, prístupnejšia a v mnohých ohľadoch lepšia. Konferencia tak bola skutočne opäť medzinárodná. Navzdory situácii s COVID-19 sa 24. septembra 2020 virtuálne stretli odborníci z oblasti stavebníctva a architektúry z viacerých krajín a predniesli svoje inšpiratívne prednášky. Šiesty ročník odbornej BIM konferencie zorganizovalo Vydavateľstvo EUROSTAV pod záštitou Ministerstva dopravy a výstavby SR....

Mehr